Στο πλαίσιο του Welcome to UP 2024,  το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, καλεί τους πρωτοετείς φοιτητές/τριες να επισκεφθούν το περίπτερό του στο φοιτητικό χωριό που θα λειτουργεί από τις 16 Οκτωβρίου στην Πανεπιστημιούπολη του Ρίου. Eκεί, θα γνωρίσουν τους διδάσκοντες και τις διδάσκουσες, θα ενημερωθούν για τις γλώσσες που προσφέρονται δωρεάν σε όλους τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, και θα μπορέσουν να  παίξουν ή να παρακολουθήσουν  τις γλωσσικές και πολιτισμικές δραστηριότητες που προσφέρονται από το Διδασκαλείο κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης. Στο πρόγραμμα του περιπτέρου του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών, περιλαμβάνονται ανά ημέρα, οι παρακάτω δράσεις:

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου, (1.00- 3.30 μμ και 7.30 – 9.30 μμ)

• Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Πατρών (Προβολή)
  • Quintessentially British! (Προβολή για τον Βρετανικό Πολιτισμό)
  • Τα πιο όμορφα αξιοθέατα της Γαλλίας (Bίντεο)
  • Η Ρωσία από …ψηλά ( Βίντεο)
  • Σημαίνουσες προσωπικότητες του Ρωσικού Πολιτισμού (Προβολή)
  • Παιχνίδια δημιουργικής γραφής στην Αγγλική γλώσσα ( 2.30 – 3.30 μμ και 30 – 9.30 μμ – Εργαστήριο)
  • Fun facts in Εngineering! (Test your knowledge in General Engineering!)
  • Let’s play Scrabble!

Πέμπτη 17 Οκτωβρίου, (12.00 -3.30 μμ και 7.30 – 9.30 μμ)

• Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Πατρών (Προβολή)
  • Εφευρέσεις από γερμανόφωνες χώρες που άλλαξαν τον κόσμο και την καθημερινότητά μας (Προβολή)
  • Η παράδοση του τσαγιού ως κομμάτι της Ρωσικής κουλτούρας (Προβολή)
  • Οι εθνικές ενδυμασίες της Ρωσίας (Προβολή)
  • H συμβολή της Γαλλίας στη σύγχρονη Επιστήμη και στην Τεχνολογία (Προβολή
  • William Shakespeare; Γλώσσα και Λογοτεχνία (Προβολή)
  • Παιχνίδια δημιουργικής γραφής στην Αγγλική γλώσσα ( 12 – 1 μμ, Εργαστήριο)
  • Fun facts in English as a Lingua Franca! (Test your knowledge in the history of English!)
  • Let’s play ring toss and cornhole!

Παρασκευή 18 Οκτωβρίου, (1.00- 3.30 μμ και 7.30 – 9.30 μμ)

• Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Πατρών (Προβολή)
  • Τest your intercultural awareness! – Διαπολιτισμική επικοινωνία και  δεξιότητες (Προβολή και παιχνίδι)
  • Στερεότυπα και κλισέ για το Γαλλικό Πολιτισμό (Προβολή)
  • Ιδιαιτερότητες – Παραδόσεις αλλά και….στερεότυπα του Ρωσικού λαού (Προβολή)
  • Αlexander Pushkin – O θεμελιωτής της σύγχρονης Ρωσικής Λογοτεχνίας (Προβολή)
  • Test your academic skills in English! (Διαδραστικό Παιχνίδι)
  • Fun Facts in Business English! (Τest your knowledge in Business English!)
  • Fun Facts in Medical English! (Test your knowledge in Medical English!)
  • Let’s play magnetic letters and tetris!

Το «Καλλίπολις» στο Welcome to UP Fest 2024 με  βιωματικά εργαστήρια για φοιτητές/τριες

Στο φετινό WELCOME TO UP FEST 2024, το Κέντρο Πρόληψης «Καλλίπολις» συμμετέχει με δύο διαδραστικά βιωματικά εργαστήρια για φοιτητές/τριες 18-24 ετών.  Τα θέματα στα οποία επικεντρώνονται τα εργαστήρια είναι η διαχείριση άγχους και η πρόληψη συντροφικής βίας. Στόχος των εργαστηρίων είναι η υποστήριξη των φοιτητών/τριών σε αυτή τη μεταβατική φάση της ζωής τους, καθώς επίσης και η ενημέρωσή τους για τις υπηρεσίες που μπορούν να λάβουν από το Κέντρο Πρόληψης «Καλλίπολις».

Πρόγραμμα:

Το εργαστήριο «Άγχος υπό Έλεγχο: Εσύ έχεις τη δύναμη!», που αφορά τη διαχείριση άγχους, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16/10/2024 και ώρες 16:00- 18:30 στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα ΙΙ.7).

Το εργαστήριο «Συνδεόμαστε ασφαλώς», που αφορά την πρόληψη της συντροφικής βίας, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2024 και ώρες 16:00- 18:30 στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα ΙΙ.7).

Τα εργαστήρια είναι δωρεάν και είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στον σύνδεσμο https://forms.gle/y7Tuea9VwHhT2CBG8 μέχρι την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024.

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων είναι τα 30 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

To Welcome to UP διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το Επιμελητήριο Αχαΐας, σε συνεργασία με τους Δήμους Πατρέων, Αγρινίου και Μεσολογγίου και με την χρηματοδότηση του Υπουργείου Πολιτισμού.

Όλες οι πληροφορίες για το Φεστιβάλ Υποδοχής Πρωτοετών Φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών εδώ: https://welcometoup.upatras.gr/