Χορηγός Ιστοτόπου:

• Ποια είναι τα χαρακτηριστικά μιας κακοποιητικής συντροφικής σχέσης;
  • Πότε κινδυνεύουμε να εγκλωβιστούμε σε σχέσεις που αναπαράγουν τη βία;
  • Είναι εύκολο να βγει κάποιος/α από τον φαύλο κύκλο της συντροφικής βίας και με ποιον τρόπο;
  • Ποιες είναι οι συνέπειες της βίας στην σωματική και ψυχική μας υγεία;
  • Τι είδους σχέσεις άραγε ονειρευόμαστε;
  • Πως μπορούμε να δημιουργήσουμε δεσμούς ασφάλειας και εμπιστοσύνης;

Αν σε έχουν απασχολήσει αυτά τα ερωτήματα και θες να δώσεις απαντήσεις μέσα από συζήτηση και αλληλεπίδραση με συνομηλίκους σου, μέσα από δημιουργική έκφραση, τότε σε περιμένουμε στο βιωματικό εργαστήριο «Συνδεόμαστε ασφαλώς» που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2024  και ώρες 16:00- 18:30  στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα ΙΙ.7).

Το εργαστήριο είναι δωρεάν και είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στον σύνδεσμο  https://forms.gle/y7Tuea9VwHhT2CBG8 μέχρι την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024. Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων είναι τα 30 άτομα.  Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά στο 2610 226948 & 2610 623290 ή μέσω email στο kallipolis@kpachaia.gr.

Το Κέντρο Πρόληψης «Καλλίπολις» έχει μακροχρόνια γνώση και εμπειρία σε στοχευμένες και αποτελεσματικές δράσεις στην ηλικιακή ομάδα 18-26 ετών. Έχει υλοποιήσει πολλά θεματικά εργαστήρια αλλά και ομάδες για νεαρούς ενήλικες με έμφαση στην ανάπτυξη προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων καθώς και στην δραστηριοποίηση σε παρεμβάσεις από τους ίδιους για άλλους νεαρούς ενήλικες.

Στο φετινό WELCOME TO UP 2024 συμμετέχει με δύο διαδραστικά βιωματικά εργαστήρια προκειμένου να ωφεληθούν οι φοιτητές που γνωρίζουν το Πανεπιστήμιο Πατρών για πρώτη φορά. Τα θέματα στα οποία επικεντρώνονται τα εργαστήρια είναι η διαχείριση άγχους και η πρόληψη συντροφικής βίας. Η διάρκεια των εργαστηρίων είναι 2,5 ώρες το καθένα και θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 16/10/24 από 16:00 έως 18:30 (εργαστήριο για τη διαχείριση άγχους) και Πέμπτη 17/10/24 από 16:00 έως 18:30 (εργαστήριο για την πρόληψη της συντροφικής βίας στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα ΙΙ.7). Στόχος τους είναι να συμβάλλουν στην υποστήριξη των φοιτητών σε αυτή τη μεταβατική φάση της ζωής τους και να δώσουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις υπηρεσίες που μπορούν να λάβουν από το Κέντρο Πρόληψης «Καλλίπολις»

17 Οκτωβρίου
,